Dlaczego Wisła Kraków UK ??

Pisze ten artykuł jako pomysłodawca tego projektu, jako osoba która jest w piłce od lat dziecięcych,jako osoba która widział jasne i ciemne strony futbolu, jako osoba której zależy, by zmieniać polską piłkę i całe jej otoczenie na lepsze. Aby łączyć, wspierać się i budować razem.

W Wielkiej Brytanii na co dzień funkcjonuje wg. mojej wiedzy minimum kilkadziesiąt “polskich” akademii i klubów piłkarskich. Licząc od lat 90′, mogło ich być nawet setki, większych, mniejszych, tych które się szybko zamykały i tych które trwają do dziś. Od początku mojego pobytu w UK zwróciłem uwagę, że żadna akademia, klub ani projekt nie wyszły poza pewną granicę rozwoju, mimo wielkiego szacunku i świetnej, profesjonalnej pracy.

Często jest tak :
Jest akademia : Jaś i Małgosia FC – rok treningów, dołączenie do ligi, rozwój do kilku drużyn, roczników ,kolejny oddział lub 2 i w momencie gdy zawodnicy wchodzą na wysoki poziom, kiedy trenerzy zaczynają być zauważani przez “angielskich” kolegów – zaczynamy być “za mali” aby ktoś nas poważnie traktował, aby wyjść z za lokalnego parawanu. Najlepsi trenerzy odchodzą, biorą za sobą najbardziej utalentowanych zawodników, w akademię wchodzi marazm i monotonia ( nie generalizuję i nie wrzucam wszystkich do jednego worka ) – często w takim momencie akademie i kluby zmniejszają swoją działalność do korzeni lub likwidują idąc do lokalnego odpowiednika.

Lata, miesiące, tygodnie i godziny ciężkiej pracy, której nie widać, pracy managera, trenera ,która trwa często cały dzień, a nie 1 godzinę na treningu. Poszukiwania partnerów, rozmowy z rodzicami , szukanie reklam, grafik, filmów, strojów, boisk, bramek, analizy, nabory, współpraca z firmami, współpraca z FA, praca z rodzicami ( 24/7 ) każdy dzień , który generuje masę innych problemów – wszystko co osiągnęliśmy, stworzyliśmy i poświęciliśmy dużą część życia zaczyna nam się wymykać z rąk – dlaczego ?

Z tego powodu, że jesteśmy “za mali” tylko i wyłącznie. Umiejętności, doświadczenie i wiedzę wielu ma. Wokół nas działają wielkie, bogate akademię w których trenują setki, tysiące dzieci, które mają świetne własne obiekty, które wyznaczają aktualne trendy, te które są celem naszych podopiecznych – a my, sami, chodź byśmy wykonywali najcięższą i najlepszą pracę, w pojedynkę nie osiągniemy tyle co w zespole.

Stąd pomysł na Wisłę Kraków UK – sieć, która zjednoczy jak największą ilość “nie angielskich” akademii i klubów piłkarskich. Sieć, która będzie sobie pomagać i wspólnie podnosić poziom swój i swoich kolegów.

Wg. mojej wiedzy żadna dotychczasowa “polska” akademia nie miała tak rozbudowanego planu, wsparcia i doświadczenia na którym zbuduje coś wielkiego. Coś, co wpisze się na stałe w obrazek Wysp.

Wspólne zgrupowania dla wyróżniających się zawodników, obozy lokalne i zagraniczne, rozgrywki ligowe w wielu kategoriach wiekowych, uczestnictwo oraz tworzenie turniejów, wspólna baza danych oraz baza umiejętności zawodników, porównanie z setkami, tysiącami zawodników z każdego rocznika,wsparcie wiedzą i doświadczeniem klubu Wisła Kraków S.A i wszystkich Jego pracowników, konferencje i szkolenia dla trenerów, na których będziemy się wymieniać doświadczeniami, stawiać wspólne cele, będziemy zapraszać przedstawicieli topowych klubów, wspólna sieć analityczna i scoutnigowa. Przede wszystkim jedność, a nie zwalczanie sąsiada, który Ci podbiera dzieci na różne sposoby – wszystko co opisałem pozwoli zbudować Akademię, która będzie nie tylko z nazwy, ale też ze statutu. Kilkadziesiąt ośrodków, kilkuset trenerów, kilka tysięcy dzieci – Te liczby każdy będzie musiał traktować poważnie, to nie są przesadzone szacunki, gdyż po 3 miesiącach od “pierwszego gwizdka” zbliżamy się do liczby 500 dzieci i 100 trenerów.

Pozwoli to na funkcjonowanie wśród nas świetnych trenerów i zawodników, pozwoli to zostać “kopalnią” dla Reprezentacji Polski oraz Drużyn Premier League i innych europejskich gigantów do których będą trafiać nasi trenerzy oraz dzieci.

Jest to też szansa na zbudowanie i kontynuację historii jednego z najbardziej zasłużonych polskich klubów, który dokonał w swoim burzliwym żywocie wielkich rzeczy – przetrwał wojnę, zdobył wiele mistrzostw kraju, wychował wielu Reprezentantów Polski, zaistniał w europejskich pucharach, przetrwał czasy, gdy klub otaczali ludzie z ” piłkarskiego pokera” – A teraz jest i będzie na lata przykładem, jak należy zmieniać piłkę i otoczenie sportu. Możemy być częścią tej ponad 100 letniej historii, możemy dopisać pogrubionym markerem część, która zostanie na lata w pamięci ludzi związanych z piłką – szczególnie na wyspach.

Jesteśmy już w : Londyn Croydon, Londyn Crawley, Crewe, Wrexham, Liverpool, Accrington, Chester, Telford

W najbliższym czasie ruszamy w : Bolton, Sheffield, Doncaster, Mansfield, Glasgow, Stoke i kolejnych częściach Londynu i okolic.

Z każdym dniem zgłaszają się kolejne miasta w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii – Bądź jednym z nas !!

Dołącz do nas, buduj z nami, zrób coś wielkiego, coś na lata, uwierz, że możesz być wielki, nieważne skąd pochodzisz, co robiłeś wcześniej, liczy się to co będzie jutro, a jutro będzie rozświetlać Biała Gwiazda !!!

“Niech Biała Gwiazda Rozświetli Całe UK “

” Niech Wisła Zaleje Wyspy Brytyjskie”

Pozdrawiam
Bartosz Lisowski
Dyrektor
Wisła Kraków UK