O treningu w “angielskich” warunkach

Wpis naszej Pani Psycholog Joanny Wall

Czasem słońce, czasem deszcz …. Czyli o trenowaniu w angielskiej pogodzie.

Zaczynają się chłodniejsze dni, częstsze deszcze. Ile razy w tym okresie słyszeliście, że jest „za zimno na trening”, czy że „dzieciak się rozchoruje”.

I w większości przypadków mówią to Ci rodzice, którzy 3/4 swojego dzieciństwa spędzili na podwórku niezależnie od pogody. I wcale nie mieli ogrzewanych szatni do przebrania, boisk ze sztuczną trawą, dzięki którym nie trenujemy w błocie podczas deszczu, czy wreszcie odzieży termicznej, która w przeciwieństwie do bawełny zapewnia komfort podczas wysiłku.

Zresztą ci sami rodzice niezależnie od pogody wychodzą z niemowlakami na spacer, żeby dziecko się uodparniało. Dlaczego, więc nie ma kontynuacji tego procesu u większych dzieci? Zależy nam na wychowaniu zawodników, którzy w przyszłości będą grać na najwyższym poziomie. Takich którzy będą walczyć o każdą piłkę do ostatnich sekund w meczu pokazując swój charakter.

Znamy fakty odnośnie aktywności na świeżym powietrzu, jak przyczynia się do wzmocnienia zdrowia naszego organizmu.Trening na świeżym powietrzu bardzo wzmacnia odporność organizmu, który jest silniejszy w walce z różnymi infekcjami, zwłaszcza tymi jesienno-zimowymi. Aktywność na świeżym powietrzu wymusza na nas zwiększenie koncentracji oraz mobilizacji – dzięki tym czynnikom dzieci stają się bardziej wytrwali jako sportowcy. Dzieci przebywające regularnie na świeżym powietrzu są zdrowsze, odporniejsze, lepiej śpią.

A motywacja rodziców?

Nie zawsze wiedza na temat pozytywnego wpływu regularnych ćwiczeń na nasze zdrowie i samopoczucie przekłada się na wdrożenie w życie postanowień dotyczących systematycznych treningów naszych pociech. Często czujemy się bowiem przemęczeni, co odbiera nam chęci i siły. Kiedy wracamy do domu wykończeni po całym dniu pracy, ostatnią rzeczą na jaką mamy ochotę jest trening.

Jednak bez zaangażowania rodziców w treningi dzieci, ich pasja, hobby a może i w przyszłości sposób na życie nie będą możliwe.

W końcu to Wasza rola, jest kluczowa w budowaniu pozytywnego i długotrwałego zaangażowania w podejmowane działania u dziecka. Drodzy rodzice, poskramiamy lenia u siebie i naszych dzieci, trenując tak samo wytrwale jak podczas cieplejszych dni.

Dodatkowe wskazówki dla Rodziców:

  • Zwróć uwagę na ubiór dziecka dostosowany do pogody.
  • Pamiętaj, aby dziecko po treningu przebrało się w suchą, ciepłą odzież.
  • Przygotuj ciepłą herbatę zarówno dla siebie jak i dziecka
  • Ubierz się cieplej, kiedy wybierasz się na trening. Najczęściej zimniej jest rodzicom na trybunach niż zawodnikom 
Joanna Wall